Bursa28.9°

Bursa'da milyonluk vurgun! 13 ilde aynı anda...

11 Ekim 2018 Perşembe, 11:37

Bursa

Bursa'da kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlisi olarak tanıtarak 70 kişiden 20 milyon TL vurgun yapan çete polis operasyonuyla çökertildi.

Bursa'da milyonluk vurgun! 13 ilde aynı anda...

Bursa Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 13 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın da destek verdiği operasyona çok sayıda polis katıldı.

SAHTE SAVCI VE POLİSLERE ÇETE OPERASYONU

Operasyonda suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık ile sahte evrak düzenleme suçlarını işledikleri tespit edilen 34 kişi gözaltına alındı.

Bursa siber polisi aylardır yaptığı çalışmalarda vatandaşlara kendilerini hakim, savcı, polis, asker ya da banka görevlisi olarak tanıtarak ya da çeşitli yöntemlerle kandırarak dolandıran çete üyelerini takibe alındı.

20 MİLYONLUK VURGUN

Yapılan teknik ve fiziki takip sonrası Bursa merkezli İstanbul, Ankara, Ordu, Kırıkkale, Şanlıurfa, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Konya, Sivas, Adana ve Aksaray illerinde eş zamanlı şafak operasyonu düzenlendi. Operasyon kapsamında ülke genelinde dolandırıcılık çetesinin 70 mağduru olduğu ve bu kişilerin 20 milyon dolandırıldığı ortaya çıktı.

25 DOLANDIRICILIK OLAYI ÖNLENDİ

Operasyonla birlikte 25 ayrı dolandırıcılık eylemi hazırlığında olan şahısların yakalanması ile birlikte bu planlar da bozuldu.

Siber polisi operasyonda çok sayıda sim kart, sahte kimlik, kredi kartı, pos cihazı, yabancı şahıslar adına düzenlenmiş GSM hat evrakları, senet, bilgisayar ve cep telefonu ele geçirdi. Gözaltına alınan şahıslardan Bursa'da yakalananlar emniyete götürülürken diğer illerde yakalananların Bursa polisine teslim edilme işlemleri devam ediyor.

DİĞER HABERLER