Bursa17°

Bursa'da 'Gülen için yaptırıldı' denilen malikane ile ilgili flaş karar!

06 Aralık 2018 Perşembe, 16:27

Bursa

Bursa'da FETÖ/PDY davası sanıklarından iş adamı Sami Şentürk'e örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Şentürk'ün yaptırdığı ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye gelmesi halinde kalacağı öne sürülen malikaneyle ilgili olarak da mahkeme heyeti, el konulan malikanenin Şentürk'e iadesi yönünde karar verdi.

Bursa'da 'Gülen için yaptırıldı' denilen malikane ile ilgili flaş karar!

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bursa'da sürdürülen operasyonlarda, iş adamı Sami Şentürk tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında dinlenen gizli tanıklar, Şentürk'ün Mudanya Yolu üzerinde bulunan Çağrışan köyünde 2008 yılında, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in Pensilvanya'daki malikânesine benzeyen, 16 bin 730 metrekare alan üzerine malikâne yaptırdığını söyledi.

MALİKANE İÇİN TEDBİR KARARI

Gizli tanıklar, Gülen'in Türkiye'ye gelmesi halinde burada kalacağını öne sürdü. Aynı gizli tanıklar, malikânede örgütsel toplantıların yapıldığı mavi kubbeli villa ve müştemilatındaki gizli bölümlerle, gizli sürgülü dolapta ve toprağa gömülü halde firari iş adamı Akın İpek'e ait altınlar ve para olduğunu öne sürdü.

Bunun üzerine mahkeme, Şentürk Ailesi'nin yaşadığı bu binaların üçüncü kişilere satışı ve devrinin önlemesi için tedbir kararı aldı.

BİLİRKİŞİ İNCELEMEDE BULUNDU

Yargılama devam ederken polis, malikânede belirtilen noktalarda altın ve para aradı. İnceleme sonrası herhangi bir ize rastlanmayınca dönemin Cumhuriyet Savcısı İbrahim Karakaç 'Kovuşturmaya yer olmadığı'na karar verdi.

Malikanede Cumhuriyet savcısının talebi üzerine, mimar Zühal Aslı Saka ve inşaat mühendisi Murat Reis'ten oluşan iki kişilik bilirkişi heyeti geniş güvenlik önlemleri altında incelemede bulundu. Bilirkişi yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporda, üç bloktan oluşan malikânenin konut olarak kullanılan A ve B bloklarının içinde sauna, hamam ve yarı olimpik yüzme havuzu da bulunduğunu, C bloğun ise ikişer kişilik üç odadan oluşan misafirhane olarak tahsis edildiğini belirledi.

Raporda, konutlarda iddia edildiği gibi gizli bölme bulunmadığına yer verildi. Bilirkişi, Cumhuriyet savcısının malikânede gizli bölme bulunmadığı, normalin dışında ekstra tasarlanmış bölümlerin de yer almadığı görüşünü mahkemeye fotoğraflarla iletti.

MAHKEME'DEN MALİKANE KARARI

Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile iş adamlarının da aralarında olduğu, 11'i tutuklu 60 sanığın yargılandığı FETÖ/PDY davasında karar çıktı. 

Mahkeme heyeti iş adamı Sami Şentürk'e örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. yattığı süre göz önünde alınarak tahliye edilirken, Bursa dışına çıkamayacağına hükmedildi. Mahkeme heyeti, Şentürk'e ait malikane hakkındaki kararını da açıkladı.

Buna göre mahkeme heşeti, malikane ile ilgili ididaların asılsız olduğu yönünde karar vererek, satış ve devri için verilen tedbir kararını da kaldırdı.

DİĞER HABERLER